baner1

"Witaj majowa jutrzenko!" Apel z okazji Święta Konstytucji 3 maja.

3 Maja Polska i Polacy na całym świecie obchodzą święto narodowe upamiętniające przyjęcie w 1791 r. pierwszej w Europie i drugiej na świecie spisanej konstytucji. W tym roku przypadła 233 rocznica tego wydarzenia i, jak co roku, w naszej szkole uczciliśmy także ten dzień wierszem i piosenką.

Tegoroczny apel przygotowali uczniowie klas piątych pod kierunkiem swoich wychowawczyń, za oprawę muzyczną i przygotowanie występu chóru odpowiedzialny był pan A. Dudek. Montaż słowno-myzyczny przybliżał najważniejsze informacje historyczne dotyczące tego święta, rozbrzmiewała patriotyczna poezja oraz piosenki. Widzowie z młodszych i starszych klas wysłuchali uważnie przekazu piątoklasistów. Na koniec głos zabrała pani Dyrektor Zdzisława Kyć, dziękując widzom i występującym uczniom oraz organizatorom występu. 

KW

Galeria zdjęć

Film pt. "Czerwone maki"

30 kwietnia 2024 roku uczniowie klas 8, 7 oraz 6 mieli okazję zobaczyć film Czerwone maki w reżyserii Krzysztofa Łukaszewicza. Historię bitwy o Monte Cassino oglądaliśmy oczami Jędrka - młodego chłopca, który przeszedł piekło gułagu i wraz z Armią Andersa opuścił Rosję jako jeden z tysiąca sierot. Czas niewoli zmienił go z chłopca z dobrej rodziny w rzezimieszka i drobnego złodziejaszka, który zrobi wszystko, aby przeżyć. Jednak spotkanie z żołnierzami II Korpusu i budząca się nastoletnia miłość do pielęgniarki Poli sprawiły, że Jędrek przeszedł głęboką przemianę. Z kolei na froncie wreszcie dochodzi do decydującego ataku na broniony przez niemieckie oddziały klasztor położony na wzgórzu Monte Cassino. Ta spektakularna bitwa zadecyduje o życiu wielu żołnierzy.

Poza Jędrkiem (Nicolasem Przygodą) głównym bohaterem oraz Polą (Magdaleną Żak) bohaterami filmu są także: korespondent wojenny (Leszek Lichota) oraz brat Jędrka Stanisław (Szymon Piotr Warszawski), oficer wojsk pancernych. Na ekranie zobaczyliśmy także postaci historyczne - w rolę legendarnego generała Andersa wcielił się Michał Żurawski, a brytyjskiego generała Oliviera Leese’a zagrał Mark Kitto.

Film Czerwone maki wiele nas nauczył, dowiedzieliśmy się, jak bohaterscy i waleczni byli nasi przodkowie, że potrafili bez wahania oddać życie, odznaczali się wielkim patriotyzmem. Dziś są dla nas wzorem do naśladowania. A w uszach wciąż brzmią słowa: … I wszystkie maki na Monte Cassino/ Czerwieńsze będą, bo z polskiej wzrosną krwi…

Zuzanna Schab, Patrycja Kędzierska 8B

Festiwal Zawodów 2024

Festiwal Zawodów to niepowtarzalna okazja na dobre zaplanowanie kariery dla uczniów kończących szkołę podstawową.

24 kwietnia uczniowie naszej szkoływzięli udział w corocznej imprezie organizowanej przez Samorząd Województwa Małopolskiego. W EXPO Kraków mogliśmy zapoznać się z ofertą ponad 120 szkół.Wybór zawodu zgodnie z zainteresowaniami i predyspozycjami jest jednym z  warunków odnoszenia sukcesów w karierze zawodowej.

W trakcie wydarzenia uczniowie mogli zapoznać się z ofertą szkół branżowych z Małopolski, zobaczyć interaktywne prezentacje zawodów z różnych branż, spróbować samodzielnie wykonać prace związane z interesującym ich zawodem, porozmawiać ze starszymi uczniami, którzy wybrali już profesję.Porad w dobrym zaplanowaniu kariery udzielali doradcy edukacyjno-zawodowi.

Wydarzenie organizowane było dzięki wsparciu ze środków Unii Europejskiej dla projektu „Zawodowa Małopolska”.

EK

Galeria zdjęć. 

Konkurs o Gminie Gołcza

Załączniki
Regulamin Konkursu Wiedzy o Gminie Gołcza 2024.pdf [188.78Kb]
Dodano niedziela, 05, maj 2024 przez MK

Trwaj chwilo, magio słowa brzmij…

Podczas Miechowskich Dni Książki Uczennice klasy 6A: Amelia Bieniec, Lena Dyduch, Julia Jabłońska, Natalia Kata, Wiktoria Musiał, Maja Robakowska i Aleksandra Studzińska wzięły udział w autorskim wieczorze poetyckim związanym z tomikiem wierszy "Z miechowskiej szuflady".

Młode Poetki czytały swoje utwory-limeryki wielbicielom poezji, którzy przyjęli zaproszenie oraz przyszli o liryce porozmawiać i jej posłuchać. Wśród gości, którzy jak pisała Noblistka Wisława Szymborska: Niektórzy lubią poezję… znaleźli się rodzice szóstoklasistek oraz Pani Wychowawczyni Aleksandra Smolec.

Dyrektorka miechowskiej Biblioteki powiedziała, że tomik wierszy to dla Uczennic debiut, pierwsza publikacja na papierze, to spotkanie różnych światów i wieku. Prawdziwa skarbnica talentów nastoletnich, osób dorosłych i seniorów.

Dziewczyny, niech nigdy nie braknie Wam weny i inspiracji, a Euterpe –muza poezji będzie dla Was zawsze łaskawa!

Galeria zdjęć

“O wilku, który wypadł z książki” – lekcja biblioteczna

25 kwietnia klasa 2b udała się do Gminnej Biblioteki Publicznej im. ks. dra Jana Piekoszewskiego Gołczy. Uczniowie zostali zaproszeni przez panią Agnieszkę Skotnicką na niezwykłą lekcję biblioteczną podczas której odkrywali świat książek, czerpali radość z czytania oraz rozwijali swoją wyobraźnię.  Zajęcia były zakończeniem Małopolskich Dni “Książka i Róża”, a ich tematem stała się opowieść “O wilku, który wypadł z książki”.  Uczniowie z zainteresowaniem wysłuchali opowieści, a potem z ochotą dzielili się swoimi  pomysłami na rozwinięcie historii. Dzieci  przypomniały sobie również bajki, których głównym bohaterem był wilk.

Podczas zajęć poznały wyrazy będące synonimami  słowa biblioteka, a także tworzyły rodzinę wyrazu książka. Pani Agnieszka, w trakcie zabaw mnemotechnicznych, nauczyła drugoklasistów kilku prostych technik, które pomogą im lepiej zapamiętywać informacje podczas czytania.  Podzieliła się również z nimi ciekawostkami,  takimi jak informacje o najstarszej książce na świecie czy o najgrubszej książce w bibliotece. Dzieci także miały okazję zapoznać się z różnorodnością książek dostępnych w bibliotece. Kolejną atrakcję stanowił przygotowany dla drugoklasistów fascynujący  wyścig z książką, czyli drużynowa  zabawa  integracyjna, podkreślająca znaczenie współpracy i kreatywności. Ostatnim  punktem zajęć był spacer wśród regałów w poszukiwaniu odpowiedniej dla siebie książki do wypożyczenia.  Dzieci były zachwycone  spotkaniem. Opuszczały bibliotekę pełne radości i zapału do czytania nowych książek.

                                                                                                                                                     DOD

Gminny Konkurs Czytelniczy "Uwierz w siebie!"

Kwiecień zaczęliśmy i kończymy z książką. Z okazji minionych świąt, ważnych dla wszystkich zaczytanych, a więc Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci (2 kwietnia) oraz Światowego Dnia Ksiażki i Praw Autorskich (23 kwietnia) w naszej szkole został po raz kolejny zorganizowany Gminny Konkurs Czytelniczy. W tym roku odbywał się on pod hasłem "Uwierz w siebie!". Uczniowie zostali zaproszeniu do przeczytania 3 książek, a następnie wykazania się wiedzą na temat ich treści i poruszanej problematyki.

Tegorocznymi lekturami były ksiażki: L.M.Montgomery "Anne z Zielonych Szczytów", M. Musierowicz "Szósta klepka" oraz E. Nowak "Yellow bahama w prążki". Główne bohaterki każdej z tych książek to wyraziste postaci, choć każdą z nich w pewnym momencie życia charakteryzowała mała wiara we własne możliwości, liczne kompleksy i przekonanie o własnych brakach i niedociągnięciach. Jednak różne perypetie, wpływ otoczenia i najbliższych, pokonywanie napotykanych trudnosci sprawiły, że każda z książkowych nastolatek odzyskiwała poczucie własnej wartości, wzmacniała wiarę w swoje możliwości, pokazując jednocześnie czytelnikowi, że warto brać sprawy w swoje ręce i z każdej porażki wyciągać wnioski, po to by wzmocnić swoje "ja". Czas spędzony z tymi lekturami bez wątpienia był wartościowy.

W tegorocznym konkursie wzięło udział 12 uczniów ze szkół podstawowych w Gołczy, Szreniawie i Wysocicach. Młodzi czytelnicy byli doskonale przygotowani i wykazali się ponadprzeciętną wiedzą i pamięcią do szczegółów, a także kreatywnym, nieszablonowym myśleniem. Wyniki konkursu były bardzo wyrównane i o uzyskanych miejscach decydowały nieznaczne różnice w punktacji. 

Konkurs rozstrzygnięto w 2 kategoriach: klasy IV-V oraz VI-VII przyznając miejsca ex aequo.

klasy IV-V

1 miejsce: Sara Misiek - SP Gołcza

2 miejsce: Karolina Gacek - SP Gołcza

3 miejsce ex aequo: Natalia Cerek - SP Wysocice, Oliwia Syguła - SP Gołcza

klasy VI-VII

1 miejsce ex aequo: Alicja Kobińska - SP Szreniawa, Julia Kaczmarczyk - SP Wysocice

2 miejsce ex aequo: Jakub Król - SP Gołcza, Marta Orczyk - SP Wysocice

3 miejsce: Wanda Świder - SP Wysocice

Wyróżnienia: Franciszek Badoń - SP Szreniawa, Martyna Kaczmarczyk - SP Wysocice, Maja Glanowska - SP Szreniawa

Gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu! 

Uczestnicy otrzymali nagrody książkowe zakupione ze środków przyznanych przez Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych przy Urzędzie Gminy w Gołczy. 

Galeria zdjęć

 

Powiatowy Konkurs BRD

23 kwietnia br., w hali sportowej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Gołczy odbyły się eliminacje powiatowe do 45 Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego dla szkół podstawowych.
Turniej został zorganizowany przez Komendę Powiatową Policji w Miechowie we współpracy ze Starostwem Powiatowym w Miechowie, Urzędem Gminy w Gołczy, Urzędem Gminy i Miasta Miechów, Urzędem Miasta i Gminy w Książu Wielkim, Urzędem Gminy w Kozłowie, Urzędem Gminy w Słaboszowie oraz Urzędem Gminy w Charsznicy. Turniej poprowadził Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego w Miechowie kom. Konrad Klimek, a liczeniem punktacji zajmowali się: st. asp. Mariusz Kwiecień, st. asp. Marek Pawłowski, sierż. Adrian Putowski, z Wydziału Prewencji mł. asp. Lidia Kyzioł, st. asp. Anna Jasica – Kustosz, st. sierż. Agnieszka Kowalska.
W turniej uczestniczyło 54 uczestników, 16 drużyn z 10 szkół podstawowych powiatu miechowskiego.
I grupa w wieku 10-12 lat - naszą szkołę reprezentowali: Weronika Herian, Sara Misiek, Jakub Dobrzanowski i Maciej Zacłona.
II grupa wiekowa powyżej 12 lat - naszą szkołę reprezentowali: Wiktoria Zając, Emilia Żaba i Kamil Mularczyk.
Do konkursu przygotowywały uczniów panie: Elżbieta Lewandowska i Ela Bonemberg,  za co bardzo dziękujemy.
W części teoretycznej uczestnicy konkursu rozwiązywali test,składający się z 35 pytań dotyczących znajomości przepisów ruchu drogowego, znaków drogowych oraz pierwszeństwa przejazdu na różnych skrzyżowaniach.
W części praktycznej uczniowie wykazywali się umiejętnością jazdy na rowerze na przygotowanym przez policjantów torze przeszkód. Uczestnikom konkursu towarzyszyła zacięta rywalizacja do samego końca. Po podliczeniu punktów ogłoszono wyniki:
· w grupie I (uczniowie w wieku 10-12 lat):
I miejsce – Szkoła Podstawowa w Gołczy
II miejsce - Szkoła Podstawowa Antolce
III miejsce – Szkoła Podstawowa nr 1 w Kozłowie
· w grupie II (uczniowie w wieku powyżej 12 lat):
I miejsce – Szkoła Podstawowa w Gołczy
II miejsce - Szkoła Podstawowa nr 1 w Kozłowie
III miejsce – Szkoła Podstawowa nr 1 w Miechowie
Po ogłoszeniu wyników wręczania pucharów i nagród rzeczowych dokonali: Wójt Gminy Gołcza Lesław Blacha, Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego kom. Konrad Klimek oraz dyrektor Szkoły Podstawowej w Gołczy Zdzisława Kyć.
Wszystkim uczestnikom turnieju gratulujemy znakomitej wiedzy z zakresu przepisów ruchu drogowych i umiejętności praktycznych, natomiast dalszych sukcesów w turnieju na szczeblu wojewódzkim życzymy naszym koleżankom i kolegom.

Powiatowy Konkurs Przyrodniczo-Leśny

22 kwietnia z okazji Dnia Ziemi w SP nr 2 w Miechowie podsumowano XXII edycję konkursu, który w tym roku odbywał się pod hasłem "Las sprzymierzeńcem ludzi". Do konkursu zgłosiło się 11 szkół z powiatu miechowskiego. Wśród nich także uczniowie naszej szkoły. 

Miło nam poinformować, że uczennica klasy III b - Olga Grzebielichowska zajęła III miejsce w konkursie wiedzy.

Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!

JW

Galeria zdjęć

KONTAKT

Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Gołczy,
Gołcza 107, 32-075 Gołcza.

Tel.: +48 (012)3886071
NIP: 682-12-27-185
spgolcza@golcza.pl

KONTAKT

Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Gołczy,
Gołcza 107, 32-075 Gołcza.

Tel.: +48 (012)3886071
NIP: 682-12-27-185
spgolcza@golcza.pl

KONTAKT

Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Gołczy,
Gołcza 107, 32-075 Gołcza.

Tel.: +48 (012)3886071
NIP: 682-12-27-185
spgolcza@golcza.pl

KONTAKT

map4

Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Gołczy,
Gołcza 107, 32-075 Gołcza.

Tel.: +48 (012)3886071
NIP: 682-12-27-185
spgolcza@golcza.pl