baner1

Dzień Kobiet w klasie III a

W miniony piątek - 7 marca - uczniowie klasy III a świętowali Dzień Kobiet. Był to dzień wielu niezwykłych niespodzianek i niezliczonej ilości uśmiechu. Dziewczynki miały kilka zadań do wykonania - musiały narysować różne obrazki z zamknietymi oczami, przejść przez tor przeszkód przygotowany przez chłopców, a także odpowiedzieć na kilka zagadek w "Turnieju Małych Kobietek". Wszystkie uczennice wzorowo wykonały zadania i otrzymały od chłopców własnoręcznie przygotowane laurki, mydlaną różyczkę oraz  życzenia.  To był niezwykle udany dzień!

Galeria zdjęć

M. Król

Lekcja patriotyzmu - Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych"

Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych",  obchodzony 1 marca, to święto ustanowione w 2011 roku przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej. Ma ono na celu upamiętnienie i oddanie czci bohaterom, którzy walczyli w  konspiracji po II wojnie światowej. Żołnierze Wyklęci byli żołnierzami polskiego powojennego podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego, którzy stawiali opór sowietyzacji Polski i podporządkowaniu jej ZSRR. 

Aby upamiętnić ten ważny dzień w naszej szkole, uczniowie klas IV-VIII zostali zaproszeni na niezwykłą lekcję historii. Apel poświęcony Niezłomnym przygotowali uczniowie klas VIIIb, Vb, VIa i VIIa pod kierunkiem pana Grzegorza Ludwickiego i pana Adama Dudka. 

Przejmujący i wzruszający montaż słowno-muzyczny miał na celu przybliżenie uczniom prawdy historycznej, przedstawienie i upamiętnienie sylwetek Bohaterów, ukazanie ich przekonań i motywacji, a więc tego, co sprawiło, że nazywa się ich Niezłomnymi. Wymowna scena, ukazująca przesłuchanie "Inki", poruszające w widzach najczulsze struny wiersze i piosenki, osadzono w niezwykle bogatej w szczegóły i sugestywnej scenografii, której przygotowanie było naprawdę wymagającym przedsięwzięciem. Staraniem pana Grzegorza Ludwickiego - nauczyciela historii, ale także pasjonata i kolekcjonera militariów z różnych okresów historycznych, nasza skromna na co dzień aula zamieniła się w prawdziwą scenę - las, w którym ukrywali się partyzanci, czy pomieszczenie, gdzie przesłuchiwano wieźniów. Dbałość o szczegóły i rekwizyty robiła ogromne wrażenie.  Nie mniejsze oczywiście niż treść apelu - w wielu momentach przedstawienia zarówno młodych aktorów, jak i widzów ogarniało wzruszenie. Przyczyniły się do tego zwłaszcza piosenki wykonane przez solistów i chór pod kierunkiem pana Adama Dudka i w jego oprawie muzycznej. Cisza i skupienie na widowni podczas przedstawienia, a następnie owacyjne brawa były dla występujących i organizatorów najlepszą nagrodą za trud przygotowań. 

Pani Dyrektor Zdzisława Kyć, dziękując za przygotowanie uroczystości podkreśliła, jak ważna dla wszystkich była to lekcja. Lekcja historii, lekcja wychowawcza, prawdziwa lekcja patriotyzmu. 

Galeria zdjęć

Fragmenty występu dostępne są na szkolnym profilu na Facebooku <klik>

IMG 9330

 

Konkurs Plastyczny „Kto tu rządzi? Praca sołtysa i rady sołeckiej w naszej wsi”.

W minionym tygodniu nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu plastycznego „Kto tu rządzi? Praca sołtysa i rady sołeckiej w naszej wsi”. Konkurs po raz 25 został zorganizowany przez Szkołę Podstawową im. Św. Kazimierza w Bańskiej Niżnej (Gmina Szaflary), współorganizatorem była Rada Sołecka wsi Bańska Niżna, a patronat nad konkursem sprawowało Małopolskie Stowarzyszenie Sołtysów. Celem konkursu było zainteresowanie dzieci pracą samorządu w ich miejscu zamieszkania, budzenie szacunku dla pracy sołtysa oraz podkreślanie dokonań sołtysów - społeczników.

4 marca, podczas obchodów Święta Patrona szkoły,  nastąpiło uroczyste rozdanie nagród. Bardzo miło nam ogłosić, że wśród uhonorowanych najwyższymi miejscami znalazły się nasze uczennice - Laura Domagała z klasy 2a, która zajęła I miejsce w kategorii klas I-III oraz Sara Misiek z klasy VIa, także z I miejscem w swojej kategorii (klasy VI-VIII). Prace Dziewczynek zostały docenione przez jury, zarówno za ukazaną treść i przekaz, jak i za walory artystyczne, a warto dodać, że konkurencja była niemała. Dziewczynki w swoich pracach ukazały codzienną pracę sołtysa - niełatwą i odpowiedzialną efekty tych starań dla dobra wszystkich mieszkańców wsi. 

Nagrodzonym Dziewczynkom serdecznie gratulujemy.

W konkursie wzięły także udział Wiktoria Woszczyńska i Michalina Piwowarczyk z kl. 2a, Ewa Lisiakiewicz, Sophie Banda i Wiktoria Jamroży z kl. 5b oraz Weronika Herian z klasy VIa. Podziękowania i dyplomy otrzymali także nauczyciele - opiekunowie artystyczni uczennic. 

Zapraszamy do odwiedzenia strony organizatora konkursu - Szkoły Podstawowej w Bańskiej Niżej <klik> oraz galerii zdjęć na naszej stronie. 

Galeria zdjęć

71e1ac45 191b 4178 bdd3 d44a0ce3f324 1laura

06.03.2025 Pogadanka profilaktyczna KRUS i PIP

6 marca odbyło się w naszej szkole spotkanie z przedstawicielami Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego oraz Państwowej Inspekcji Pracy, którzy nie tylko opowiadali o bezpieczeństwie na wsi, ale również przedstawili tegoroczny konkurs plastyczny, w którym do wygrania są atrakcyjne nagrody.

Zachęcamy do udziału -  pod tym linkiem wszystkie informacje.

 

foto


 

04.03.2025 Podróż do Krakowa w czasie i przestrzeni, czyli wycieczka klas ósmych

 

Uczniowie klas ósmych odbyli dziś prawdziwą podróż w czasie i przestrzeni.  Odwiedzając Galerię Sztuki Polskiej XIX wieku nad Sukiennicami, tak naprawdę przenieśli się blisko 150 lat wstecz, do XIX wiecznego Krakowa - ówczesnej artystycznej i kulturalnej stolicy Polski. Interaktywne zajęcia, polegające na "tropieniu" ciekawostek i szczegółów ukrytych na obrazach największych polskich malarzy tamtego okresu, a następnie uzupełnianiu karty pracy stylizowanej na XIX-wieczny kurier - "Pudelek Krakowski" - dostarczyły ogrom wiedzy i rozrywki. Pani przewodnik w zajmujący i barwny sposób uzupełniła te informacje szczegółami z życia malarzy, czy ciekawostkami na temat przedstawianych dzieł. Dzisiejsza wizyta w muzeum nie miała nic wspólnego z "nudnym" zwiedzaniem - jak niektórym się na początku wydawało. :) Warsztaty, które zorganizowała dla nas Grupa Aktywni, były ciekawe i niecodzienne. Pewne jest, że wrażenia z bezpośredniego spotkania ze Sztuką przez "duże S" zostawią w młodych odbiorcach ślad na bardzo długo.  

Kraków przywitał nas dziś prawdziwie (przed)wiosenną aurą i pięknym słońcem, żal byłoby nie wykorzystać takiej pogody na spacer urokliwymi ulicami, Rynkiem i Plantami. Taka trasę obraliśmy, by dotrzeć do drugiego punktu naszej dzisiejszej wycieczki - Teatru Współczesnego przy ulicy Starowiślnej, gdzie mieliśmy możliwość obejrzeć inscenizację "Dziadów" A. Mickiewicza. <klik> Prócz wrażeń czysto artystycznych, związanych z interpretacją tekstu, grą aktorską i efektami specjalnymi, zaprezentowanymi na scenie, przedstawienie to stanowiło doskonałe utrwalenie treści lektury przed egzaminem. W ten sposób czas spędzony na dzisiejszej wycieczce łączył ze sobą w idealnych proporcjach zabawę i naukę, czyli to "o co chodzi" w wycieczkach szkolnych :)

Galeria zdjęć

1741122693127

Wojewódzki konkurs plastyczny "Bajki Mickiewicza w sztuce malarskiej" - sukces naszych uczennic

Miło nam ogłosić, że w XII edycji konkursu plastycznego "Bajki Mickiewicza w sztuce malarskiej" organizowanego przez Szkołę Podstawową im. A. Mickiewicza w Jaksicach nasze uczennice z klasy 8b odniosły bardzo duży sukces: Oliwia Olchawa zajęła I miejsce a Kinga Telka II miejsce w kategorii klas VII-VIII. Wielkie brawa dla Dziewczyn!

Warto dodać, że w konkursie każdego roku bierze udział bardzo wielu uczniów z całego województwa, więc konkurencja jest naprawdę duża. Konkurs jest także wpisany na listę kuratoryjną konkursów artystycznych. 

Galeria zdjęćdbb381b7 de25 4264 9fd4 b1c12c9fe476 1

28.02.2025 Konkurs “Najstrojniejsza palma wielkanocna”


najstrojniejsza palma wielkanocna 2025

 

Załączniki
konkurs palm 2025.pdf [9.24Mb]
Dodano 4 tygodni temu przez MM

Detektyw Pozytywka - lapbook

Uczniowie klas 3 a i b podczas omawiania lektury pt. "Detektyw Pozytywka" wykorzystali innowacyjną i kreatywną metodę nauki jaką jest lapbook. W lekturowych lapbookach uczniowie uporządkowali i przedstawili najważniejsze informacje i zagadnienia, które pojawiły się w książce. Dzieci zparezentowały najważniejsze oraz drugoplanowe postaci, ompisały miejsce i czas akcji, najważniejsze hasła związane z pracą detektywa, a także szczegółowo omówiły wszystkie zagadki i przygody detektywa Pozytywki. Powstałe prace można obejrzeć tutaj.

M. Król

Inspirujące pomysły uczniów klasy 3b

Jak rozwój technologii wpłynął na nasze dzisiejsze życie? Do czego służą roboty? Jak wyglądają? W jakich dziedzinach są wykorzystywane? Co to są roboty humanoidalne? Czy roboty kiedyś całkiem zastąpią ludzi w pracy?

Odpowiedzi na takie i inne pytania trzecioklasiści szukali w trakcie cyklu zajęć "Nowoczesne technologie". Temat ten stał się też inspiracją do samodzielnego wykonania robotów wielofunkcyjnych. Uczniowie klasy 3b zostali więc posiadaczami robotów, które zostały zaprogramowane do wielorakich zadań, np.: do sprzątania pokoju, do pieczenia pysznych ciast i pomocy w kuchni, do wykonywania trudnych zadań z matematyki czy angielskiego, a nawet do uszczęśliwiania ludzi swoim uśmiechem. Roboty te zostały wykonane głównie z klocków lego, a konstruktorzy nadali im ciekawe nazwy takie jak: Robi, Kefcuś 3.0 wersja PRO, Stefan 20, Robokomp, Robo Dittu H 203 i inne.

Twórcze działania trzecioklasistów nie tylko przyniosły im radość z tworzenia, ale były wspaniałą okazją by rozwinąć ich wyobraźnię i pomysłowość.

D.O.D.

Galeria zdjęć

KONTAKT

Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Gołczy,
Gołcza 107, 32-075 Gołcza.

Tel.: +48 (012)3886020
NIP: 682-12-27-185
spgolcza@golcza.pl

KONTAKT

Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Gołczy,
Gołcza 107, 32-075 Gołcza.

Tel.: +48 (012)3886020
NIP: 682-12-27-185
spgolcza@golcza.pl

KONTAKT

Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Gołczy,
Gołcza 107, 32-075 Gołcza.

Tel.: +48 (012)3886020
NIP: 682-12-27-185
spgolcza@golcza.pl

KONTAKT

map4

Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Gołczy,
Gołcza 107, 32-075 Gołcza.

Tel.: +48 (012)3886020
NIP: 682-12-27-185
spgolcza@golcza.pl