Niebo zadymione przez fabryczne kominy, szare i ponure blokowiska, stosy śmieci – takie dekoracje powitały w auli szkolnej uczniów klas czwartych, piątych, szóstych i siódmych. W tym ponurym krajobrazie pojawia się Andrzej – ostatni żyjący na Ziemi człowiek. Jest smutny, jego przygnębienie pogłębiają warunki, w których przychodzi mu bytować – zatrute powietrze utrudnia oddychanie, dymy zasłaniają słońce, śmieci zniszczyły trawę i kwiaty. Mężczyzna nie potrafi sobie przypomnieć innego życia, nawet wygrzebanie z pamięci nazwy trzymanego w ręku owocu sprawia mu trudność. Na szczęście jest dla niego iskierka nadziei…
Przed Andrzejem pojawia się kilka baśniowych postaci, które pomagają mu przywrócić pamięć oraz znaleźć wyjście z wydawałoby się beznadziejnej sytuacji. Wrocławska krasnoludzica Gapcia, krakowski Lajkonik oraz poznański koziołek przypominają mu rozmaite popełnione wobec natury błędy, natomiast Neptun z Gdańska i Syrena z Warszawy uczą jak zadbać o przyrodę, aby służyła nam jak najdłużej.
Przedstawienie przykuło uwagę widowni ze względu na ciekawą formę, sporą dawkę humoru i dostępne przedstawienie dosyć trudnego tematu. Uczniowie mieli możliwość przekonania się, że tak naprawdę dużo od nich zależy i każda decyzja – chociażby odpowiednie segregowanie śmieci, ma wpływ na świat, w którym żyjemy. Równie ważną sprawą są odnawialne źródła energii, które mogą zastąpić wszechobecne piece węglowe zanieczyszczające atmosferę nie tylko w okręgach przemysłowych, ale i na wsiach takich jak te, w których mieszkamy.
Ta sama tematyka została w przystępny i wesoły sposób zaprezentowana uczniom klas I – III oraz oddziałom przedszkolnym (tzw. zerówki) w przedstawieniu pt.”EKOkosmita”. Zaangażowanie w spektakl, śmieszne scenki i obrazowe tłumaczenia w znakomity sposób przybliżyły młodszym uczniom naszej szkoły trudne tematy związane z recyklingiem, zanieczyszczeniem środowiska, ekologią i odnawialnymi źródłami energii.
Żywiołowa reakcja na padające z ust aktorów kwestie, salwy śmiechu, ale też chwile milczenia i zastanowienia oraz gromkie brawa na koniec były najlepszą recenzją tych spektakli. Z tego miejsca pragniemy serdecznie podziękować przedstawicielowi Urzędu Gminy w Gołczy, panu Pawłowi Cenckowi za możliwość uczestnictwa w tym wydarzeniu.
Przedstawienia i warsztaty edukacyjne „Sen o planecie” oraz „EKOkosmita” zostały przeprowadzone w ramach zadania „Działania informacyjno-edukacyjne w zakresie ochrony klimatu” będącego częścią projektu pod nazwą „Wdrożenie Programu Ochrony Powietrza w Gminie Gołcza” finansowanego we współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Małopolskiego.
Galeria zdjęć
A. Nawrot